
Energia je v súčasnosti získavaná predovšetkým spaľovaním neobnoviteľných fosílnych palív - uhlie, ropa, zemný plyn... Fosílne látky sa v zemi vytvárali milióny rokov z odumretých nahromadených zvyškov rastlín či živočíchov a ich intenzívne využívanie spôsobilo v ovzduší výrazný nárast koncentrácie CO2. Jednou z ciest, ako možno tomuto javu predísť, je okrem energetických úspor, aj intenzívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Všetky obnoviteľné zdroje energie sú v podstate iba rôzne formy na zem dopadajúcej slnečnej energie, preto z pohľadu histórie ľudstva sa jedná o nevyčerpateľný zdroj energie.
Solárna technika
Na solárnu podporu vykurovania sú vhodné objekty s dobrými tepelnotechnickými parametrami a nízkoteplotným vykurovacím systémom - stenové, podlahové, teplovzdušné vykurovanie alebo predimenzované konvekčné vykurovanie. Najjednoduchším riešením je predhrev spiatočky pred jej vstupom do kotla alebo rozdeľovača. Vhodné sú aj schémy zapojenia s centrálnym zásobníkom tepla, do ktorého vstupujú okrem kolektorov aj ďalšie zdroje tepla. Z literatúry je známe, že podpora vykurovania solárnymi kolektormi je vhodná na približne tridsať percentné pokrytie celkových energetických požiadaviek na vykurovanie. Vďačným objektom na inštaláciu solárneho ohrevu vody sú aj rodinné bazény.
Solárne zariadenie
Slnečný kolektor je najdôležitejší prvok solárneho zariadenia. Pomocou neho sa získava teplo na prípravu teplej vody, prikurovanie, alebo ohrev bazénovej vody. Plochu slnečného kolektoru najlepšie využijeme, ak je nasmerovaný na juh. Prípadne na juhozápad, kde pod uhlom sklonu 30 – 45 stupňov zachytí najviac slnečného žiarenia. Základnými komponentmi solárneho systému je okrem slnečných kolektorov potrubie, hydraulická jednotka, v ktorej je čerpadlo, ventily, meradlá teploty a prietoku, ďalej elektronický regulátor. Ďalším prvkom je expanzná nádoba, ktorá kompenzuje objemové zmeny teplonosnej kvapaliny v solárnom zariadení. Konečným spotrebičom je solárny bojler, zásobník vody pre vykurovací systém, bazén, alebo ich ľubovoľnú kombináciu. Teplo z kolektorov sa privádza do výkonného výmenníka v spodnej časti bojlera. Okrem toho je v bojleri vyriešený dohrev teplej vody buď elektricky, alebo teplom z plynového kotla. Tento doplnkový zdroj je nevyhnutný, pretože v našich zemepisných šírkach nie je solárny kolektor schopný zabezpečiť sto percentnú prípravu teplej vody.