brigit.sk
Hodnotiť človeka podľa jeho najslabšej stránky je ako hodnotiť oceán podľa jeho jednej vlny.
Dnes je 20 júna 2024 16:49
Meniny má: Valéria
e-mail:        login:        heslo:        vek:       
e-mail:        heslo:       
new Kedy dať stop tukom?

Tipy a triky

Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ

Kto má poriadok v dome, má ho aj v hlave – hovorí stará ľudová múdrosť. A hoci pokrok dvadsiateho prvého storočia napreduje míľovými krokmi, každý si občas rád zjednoduší domáce práce radami, ktoré využívali ešte naše staré mamy.

V domácnostiach, na záhradách a chalupách sa často vyskytuje prútený interiérový aj exteriérový nábytok, ako aj košíky a iné dekoratívne predmety z prútia. Ak ich chcete mať ako nové, jednoducho ich zregenerujete ľahkým pretretím slanou vodou a lesk získajú vďaka oleju.

Leštený nábytok kvalitne ošetríte ľanovým alebo olivovým olejom s pár kvapkami liehu. Dosiahne sviežosť a žiarivý lesk.

Trápi vás matná farba parkiet, ktoré sú bez lesku a vyzerajú „zájdené“? Drevené podlahy a predmety pred obvyklou údržbou s kvalitnými drogistickými pastami najskôr vybieľte roztokom vody a peroxidu vodíka.

Vodný kameň z mnohých predmetov v domácnosti odstránite tak, že ho posypete kryštálikmi kyseliny šťaveľovej – nanášajte ju opatrne, je jedovatá. Kyselinu nechajte pôsobiť dvadsať minút a na záver materiál opláchnite roztokom sódy.

Zinkové predmety, ktoré sa často v domácnostiach nachádzajú, jednoducho vyčistíte horúcim octom. Krištáľ a brúsené sklo bude ako nové, ak ho vyčistíte roztokom vody a soli.

Roztok na dezinfekciu povrchov v byte poľahky pripravíte z 300 ml destilovanej vody, 200 ml alkoholu, 30 kvapiek levanduľového éterického oleja a15 kvapiek éterického oleja z čajovníka. Prísady dôkladne premiešajte a aplikujte rozprašovačom.

Vosk z nábytku ľahšie odstránite, ak ho najprv nahrejte fénom, aby zmäkol, a potom odstráňte handričkou namočenou v octe.

Mramorové dosky bývajú aj pri dobrej údržbe fľakaté. Fľaky je možné odstrániť aj sprejom s leštiacim voskom na autá. Navyše sa z nich následne bude ľahko zotierať prach.

Pri čistení okien v domácnosti sa neodporúča používanie chemikálií a agresívnych látok, aby sa okenné rámy a sklá nepoškodili. Rovnako nevhodné je používanie drsných práškov, drôteniek a kief s ostrými vlasmi, ktoré môžu zanechať škrabance.

Ak máte na oknách škvrny laku, tie zo skla zmiznú, keď na ne nanesiete terpentín. Vápno alebo sadru poľahky zo skla odstránite octovou vodou a viaceré druhy nečistôt komfortne vyčistíte liehom, ktorý navyše, spolu so štipkou modridla na bielizeň, zaručí aj vysoký lesk okenných tabúľ.

Účinnú ekologickú mucholapku vytvoríte z niekoľkých pruhov papiera, ktoré potriete melasou a zavesíte na miesta, kde sa zdržiavajú muchy, komáre a iný hmyz. Po použití je mucholapku možné dať do kompostu.

Ak sa potrebujete zbaviť molí v domácnosti, pokvapkajte bavlnenú handričku cédrovým éterickým olejom a umiestnite ju do skrine alebo šatníka. Keď vôňa po čase vyprchá, postup zopakujte.

Ak nechcete mať v špajze mole, najmä na poličky s múkou naukladajte zopár kusov bobkového listu, ktorých pach mole neznášajú.

Bytové mravce neznášajú pach klinčekov. Ak sa ich v domácnosti potrebujete zbaviť, nasypte im ich do cestičiek, ktoré vytvárajú.

Švehly nemajú rady vôňu levandule a citrusov, takže v kúpeľni, alebo v priestore, kde sa vyskytujú, nakvapkajte trochu aromatického oleja s ich vôňou.

Špáry medzi obkladačkami a dlaždicami je možné udržať čisté zmesou vody a kypriaceho prášku, ktorú po nanesení nechajte na stenách a podlahe chvíľu pôsobiť.

Rovnakú službu ako chemické prostriedky pre strieborný príbor poskytne alobal, do ktorého príbory zabalíte a varíte ponorené vo vode asi tridsať minút.

Ak vás trápi blato, ktoré sa často nachádza na kobercoch a iných tkaninách v domácnosti, blatové škvrny poľahky odstránite roztokom octu a vlažnej vody.

Zvieracie chlpy domácich miláčikov z kobercov a z textílie na sedačke odstránite pomocou navlhčených silonových pančúch.

Atramentové fľaky z poťahov a kobercov zmiznú, ak tkaninu vytriete horúcim roztokom kyseliny citrónovej. Mastné škvrny z textílií zlikvidujete kukuričným škrobom.

Výskyt roztočov v lôžkovinách v domácnosti sa významne eliminuje, ak sa perú týždenne vo vode s teplotou nad 60 °C. Vankúše, aj prikrývky – nie len obliečky.

Ak chcete namiesto chemických bielidiel vyskúšať bielenie bielizne prírodnými látkami, pridajte do prania ľanové vrecúško so škrupinami z vajíčok.

Ak sa vám z bielizne nepodarili vyprať mastné fľaky, skúste ich posypať detským zásypom a následne ich prežehliť cez handričku.

Pivové fľaky z textílií odstránite pálenkou, ktorú zriedite s vodou. Zmesou pálenky a vody fľak vyčistite a vyperte v pračke bežným spôsobom.

Na škvrnu od fixky nastriekajte obyčajný lak na vlasy a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom vyperte v pračke, v bežnom prostriedku, ktorý používate.

Zelenú trávu z bieleho textilu odstránite kyslými prostriedkami. Môžete použiť čerstvú citrónovú šťavu alebo ovocný ocot. Pri farebných látkach postupujte opatrne, aby sa nepoškodila farba alebo potlač.

Ak chcete mať krásne rovné obrusy a dečky, namiesto klasického škrobu nalejte do posledného pláchania vodu z ryže. Bielizeň bude nielen držať tvar, ale bude aj príjemné mäkká.

Vápenatých usadenín v žehličke sa zbavíte tak, že do nádržky nalejete roztok pripravený z dvoch dielov vody a jedného dielu octu.

Spodok žehličky treba občas vyčistiť najmä vtedy, ak sa o niečo pripáli. Skúste plochu natrieť olejom, potom ju vydrhnite soľou alebo jemným pieskom.

Kanvicu s čajovými usadeninami ľahko vyčistíte, ak využijete zvyšky koly alebo iného ovocného nápoja. Namiesto do odpadu ho vlejte do kanvice alebo šálok zanesených usadeninami a nechajte pôsobiť podľa potreby.

Komfortne a bez drhnutia je možné vyčistiť termosku pomocou surových zemiakov. Zemiaky olúpete, pokrájate nadrobno a nasypete do termosky. Potom ju zatvorte a pár minút ňou traste, akoby ste pripravovali koktail.

Ak vám vadí, ako termoska časom prijíma zápach, vezmite použitý filter na kávu (stopy kávy sú žiaduce), navlhčite ho a vložte do termosky. Uzavrite ju a nechajte pôsobiť.

1 2 3

POZÝVAME VÁS

SALÓN TANIA
Cieľom salónu TANIA je spokojnosť zákazníka, aby nielen dobre vyzeral, ale sa aj dokonale... viac...
RELAX MASÁŽ
Masážny salón RELAX MASÁŽ ponúka kvalitné služby za prijateľné ceny. Relaxácia je... viac...
SALÓN LUCIA
Kozmetický a kadernícky salón Lucia poskytuje kvalitné služby od roku 2000. Salón je vybavený... viac...

STAR LIFE

VNÍMAVÝ DIVÁK

Jack Nicholson je herec, ktorého úspešná kariéra zatieňuje... viac...

ZASLÚŽENÉ VÍŤAZSTVO

Britský spevák a hudobník James Andrew Arthur vyhral v roku 2012... viac...

ADELE LAURINE BLUE ADKINS

Londýnčanka Adele so „zlatom“ v hrdle tromfla v dĺžke predávanosti... viac...

INTERVIEW S OSOBNOSŤOU

VLADO VOŠTINÁR
Pracovné aktivity moderátora Vlada Voštinára boli odštartované v roku 1993. Začínal v... viac...

SKUTOČNÉ PRÍBEHY

SIMONA

Simona ovdovela mladá, nemala ani tridsiatku. Na dlhé obdobie úplne stratila... viac...

SPEKTRUM

Odložte ľahostajnosť

Príroda a slnko lákajú mnohých k pobytu na čerstvom vzduchu.... viac...

Zemiakový šalát

Zemiakový šalát

Recepty autor: BRIGIT.SK

Suroviny: zemiaky – množstvo podľa chuti, vajíčka, sterilizovaný... viac...

NA KAŽDÝ DEŇ

NA KAŽDÝ DEŇ

Tipy a triky autor: BRIGIT.SK

Umývanie okien sa začína pri žalúziách. Pokiaľ by ste začali rovno sklenými výplňami,... viac...
KTO HĽADÁ, NÁJDE
Kamkoľvek ideš, vezmi so sebou svoje srdce viac...

Listáreň

Pán Štefan: Chválim a ešte raz chválim - toľko múdrych a pozitívnych myšlienok v sprievode perfektných fotografií – vyjadrujem najvyššiu známku spokojnosti, stály čitateľ Štefan Filo ... viac
Pani Margita: Stránky Brigit.sk ma veľmi zaujali, už od prvého príspevku, ktorý som si na nich prečítala. Vysoko hodnotím nádherné citáty, krásne a moderné obrázky a všetko poučné aj zábavné, čo ponúkate. Zostaňte takí, akí ste a určite si vždy na Vás rada kliknem! Gita Jančeková ... viac
BRIGIT.SK: Milí naši priaznivci, zverejňujeme výhercov súťaže na FB o tri elektrické žehličky. Sú nimi naši čitatelia: Eva Petrujová, Hanička Szabova a Evka Demianová, ktorým srdečne gratulujeme a s ostatnými sa už teraz tešíme na ďalšiu súťaž. ... viac
BRIGIT.SK: Milí čitatelia, radi zverejňuje výhercu FB súťaže o prístroj PLAY na výrobu perlivej vody, v hodnote 84,99 EUR, od spoločnosti SodaStream, ktorou je Anna Krčmárová. Výherkyni gratulujeme a s ostatnými sa už teraz tešíme na stretnutie v ďalšej súťaži! ... viac
Pani Otília: Tieto stránky sú pre mňa zaujímavé, zábavné, aj poučné. Prajem vám veľa úspechov a skvelých nápadov do ďalšieho obdobia, Vaša čitateľka Otília Bačová ... viac
brigit.sk
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
ŠPANIELSKA DIVA

ŠPANIELSKA DIVA

Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...

PETER KRAJČOVIČ

PETER KRAJČOVIČ

Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi. Talent, hlas, mikrofón a... viac...

ELENA VACVALOVÁ

ELENA VACVALOVÁ

Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...

FACEBOOK
KONTAKT A INZERCIA
INFOLINKA: 0917 910 953
E-mail: skbrigit@gmail.com
FAKTURAČNÉ ÚDAJE
Beňadická ul., Bratislava
IČO: 31 791 565
DIČ: 1024882408

KONTAKTY
Mobil: 0917 910 953
E-mail: skbrigit@gmail.com

Údaje v článkoch majú výlučne informačný charakter a autori nepreberajú zodpovednosť za ich nesprávnu interpretáciu. Informácie o výživových doplnkoch alebo rastlinách a ich všeobecnom požití nesmú byť považované za výživové a zdravotné tvrdenia podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006.

Pokiaľ nie sú fotografie v článkoch inak označené, pochádzajú z fotobanky Shutterstock, Depositphotos a Pexels.
© 2024 Brigit.sk. All right reserved.