brigit.sk
Len milujúce srdce zostane navždy mladé.
Dnes je 25 septembra 2023 14:32
Meniny má: Vladislav
e-mail:        login:        heslo:        vek:       
e-mail:        heslo:       
new Čas na pohár vody

Tipy a triky

Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ
Tipy a triky
ÿ 摘Ⱥ

Kto má poriadok v dome, má ho aj v hlave – hovorí stará ľudová múdrosť. A hoci pokrok dvadsiateho prvého storočia napreduje míľovými krokmi, každý si občas rád zjednoduší domáce práce radami, ktoré využívali ešte naše staré mamy.

V domácnostiach, na záhradách a chalupách sa často vyskytuje prútený interiérový aj exteriérový nábytok, ako aj košíky a iné dekoratívne predmety z prútia. Ak ich chcete mať ako nové, jednoducho ich zregenerujete ľahkým pretretím slanou vodou a lesk získajú vďaka oleju.

Leštený nábytok kvalitne ošetríte ľanovým alebo olivovým olejom s pár kvapkami liehu. Dosiahne sviežosť a žiarivý lesk.

Trápi vás matná farba parkiet, ktoré sú bez lesku a vyzerajú „zájdené“? Drevené podlahy a predmety pred obvyklou údržbou s kvalitnými drogistickými pastami najskôr vybieľte roztokom vody a peroxidu vodíka.

Vodný kameň z mnohých predmetov v domácnosti odstránite tak, že ho posypete kryštálikmi kyseliny šťaveľovej – nanášajte ju opatrne, je jedovatá. Kyselinu nechajte pôsobiť dvadsať minút a na záver materiál opláchnite roztokom sódy.

Zinkové predmety, ktoré sa často v domácnostiach nachádzajú, jednoducho vyčistíte horúcim octom. Krištáľ a brúsené sklo bude ako nové, ak ho vyčistíte roztokom vody a soli.

Roztok na dezinfekciu povrchov v byte poľahky pripravíte z 300 ml destilovanej vody, 200 ml alkoholu, 30 kvapiek levanduľového éterického oleja a15 kvapiek éterického oleja z čajovníka. Prísady dôkladne premiešajte a aplikujte rozprašovačom.

Vosk z nábytku ľahšie odstránite, ak ho najprv nahrejte fénom, aby zmäkol, a potom odstráňte handričkou namočenou v octe.

Mramorové dosky bývajú aj pri dobrej údržbe fľakaté. Fľaky je možné odstrániť aj sprejom s leštiacim voskom na autá. Navyše sa z nich následne bude ľahko zotierať prach.

Pri čistení okien v domácnosti sa neodporúča používanie chemikálií a agresívnych látok, aby sa okenné rámy a sklá nepoškodili. Rovnako nevhodné je používanie drsných práškov, drôteniek a kief s ostrými vlasmi, ktoré môžu zanechať škrabance.

Ak máte na oknách škvrny laku, tie zo skla zmiznú, keď na ne nanesiete terpentín. Vápno alebo sadru poľahky zo skla odstránite octovou vodou a viaceré druhy nečistôt komfortne vyčistíte liehom, ktorý navyše, spolu so štipkou modridla na bielizeň, zaručí aj vysoký lesk okenných tabúľ.

Účinnú ekologickú mucholapku vytvoríte z niekoľkých pruhov papiera, ktoré potriete melasou a zavesíte na miesta, kde sa zdržiavajú muchy, komáre a iný hmyz. Po použití je mucholapku možné dať do kompostu.

Ak sa potrebujete zbaviť molí v domácnosti, pokvapkajte bavlnenú handričku cédrovým éterickým olejom a umiestnite ju do skrine alebo šatníka. Keď vôňa po čase vyprchá, postup zopakujte.

Ak nechcete mať v špajze mole, najmä na poličky s múkou naukladajte zopár kusov bobkového listu, ktorých pach mole neznášajú.

Bytové mravce neznášajú pach klinčekov. Ak sa ich v domácnosti potrebujete zbaviť, nasypte im ich do cestičiek, ktoré vytvárajú.

Švehly nemajú rady vôňu levandule a citrusov, takže v kúpeľni, alebo v priestore, kde sa vyskytujú, nakvapkajte trochu aromatického oleja s ich vôňou.

Špáry medzi obkladačkami a dlaždicami je možné udržať čisté zmesou vody a kypriaceho prášku, ktorú po nanesení nechajte na stenách a podlahe chvíľu pôsobiť.

Rovnakú službu ako chemické prostriedky pre strieborný príbor poskytne alobal, do ktorého príbory zabalíte a varíte ponorené vo vode asi tridsať minút.

Ak vás trápi blato, ktoré sa často nachádza na kobercoch a iných tkaninách v domácnosti, blatové škvrny poľahky odstránite roztokom octu a vlažnej vody.

Zvieracie chlpy domácich miláčikov z kobercov a z textílie na sedačke odstránite pomocou navlhčených silonových pančúch.

Atramentové fľaky z poťahov a kobercov zmiznú, ak tkaninu vytriete horúcim roztokom kyseliny citrónovej. Mastné škvrny z textílií zlikvidujete kukuričným škrobom.

Výskyt roztočov v lôžkovinách v domácnosti sa významne eliminuje, ak sa perú týždenne vo vode s teplotou nad 60 °C. Vankúše, aj prikrývky – nie len obliečky.

Ak chcete namiesto chemických bielidiel vyskúšať bielenie bielizne prírodnými látkami, pridajte do prania ľanové vrecúško so škrupinami z vajíčok.

Ak sa vám z bielizne nepodarili vyprať mastné fľaky, skúste ich posypať detským zásypom a následne ich prežehliť cez handričku.

Pivové fľaky z textílií odstránite pálenkou, ktorú zriedite s vodou. Zmesou pálenky a vody fľak vyčistite a vyperte v pračke bežným spôsobom.

Na škvrnu od fixky nastriekajte obyčajný lak na vlasy a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom vyperte v pračke, v bežnom prostriedku, ktorý používate.

Zelenú trávu z bieleho textilu odstránite kyslými prostriedkami. Môžete použiť čerstvú citrónovú šťavu alebo ovocný ocot. Pri farebných látkach postupujte opatrne, aby sa nepoškodila farba alebo potlač.

Ak chcete mať krásne rovné obrusy a dečky, namiesto klasického škrobu nalejte do posledného pláchania vodu z ryže. Bielizeň bude nielen držať tvar, ale bude aj príjemné mäkká.

Vápenatých usadenín v žehličke sa zbavíte tak, že do nádržky nalejete roztok pripravený z dvoch dielov vody a jedného dielu octu.

Spodok žehličky treba občas vyčistiť najmä vtedy, ak sa o niečo pripáli. Skúste plochu natrieť olejom, potom ju vydrhnite soľou alebo jemným pieskom.

Kanvicu s čajovými usadeninami ľahko vyčistíte, ak využijete zvyšky koly alebo iného ovocného nápoja. Namiesto do odpadu ho vlejte do kanvice alebo šálok zanesených usadeninami a nechajte pôsobiť podľa potreby.

Komfortne a bez drhnutia je možné vyčistiť termosku pomocou surových zemiakov. Zemiaky olúpete, pokrájate nadrobno a nasypete do termosky. Potom ju zatvorte a pár minút ňou traste, akoby ste pripravovali koktail.

Ak vám vadí, ako termoska časom prijíma zápach, vezmite použitý filter na kávu (stopy kávy sú žiaduce), navlhčite ho a vložte do termosky. Uzavrite ju a nechajte pôsobiť.

1 2 3

POZÝVAME VÁS

SALÓN TANIA
Cieľom salónu TANIA je spokojnosť zákazníka, aby nielen dobre vyzeral, ale sa aj dokonale... viac...
SALÓN LUCIA
Kozmetický a kadernícky salón Lucia poskytuje kvalitné služby od roku 2000. Salón je vybavený... viac...
RELAX MASÁŽ
Masážny salón RELAX MASÁŽ ponúka kvalitné služby za prijateľné ceny. Relaxácia je... viac...

STAR LIFE

4 CENY GRAMMY

Britský spevák Sam Smith získal štyri prestížne ceny Grammy.... viac...

ŽENA ROKA

Americká speváčka, skladateľka, textárka, producentka a herečka Taylor... viac...

STÚPAJÚCA HVIEZDA

Sympatický Francúz Michael Calfan pôsobí na svetovej hudobnej... viac...

INTERVIEW S OSOBNOSŤOU

PETER KURAJ
Peter Kuraj považuje sochárstvo za svoju životnú výzvu, s radosťou a s nadšením dáva... viac...

SKUTOČNÉ PRÍBEHY

GABRIELA

Od detstva Gabriela snívala o svojej dospelej budúcnosti. V myšlienkach si... viac...

SPEKTRUM

Kvalitný účinok

Kvalitný účinok

TRENDY autor: MORFEUS

Alergie sú špecifické reakcie imunitného systému na... viac...

Zapekané cestoviny

Zapekané cestoviny

Recepty autor: BRIGIT.SK

Suroviny: 300 g cestovinové mušle, hydinové prsia – množstvo podľa... viac...

NA KAŽDÝ DEŇ

NA KAŽDÝ DEŇ

Tipy a triky autor: BRIGIT.SK

Umývanie okien sa začína pri žalúziách. Pokiaľ by ste začali rovno sklenými výplňami,... viac...
KTO HĽADÁ, NÁJDE
Kamkoľvek ideš, vezmi so sebou svoje srdce viac...

Listáreň

Pán Štefan: Chválim a ešte raz chválim - toľko múdrych a pozitívnych myšlienok v sprievode perfektných fotografií – vyjadrujem najvyššiu známku spokojnosti, stály čitateľ Štefan Filo ... viac
Pani Margita: Stránky Brigit.sk ma veľmi zaujali, už od prvého príspevku, ktorý som si na nich prečítala. Vysoko hodnotím nádherné citáty, krásne a moderné obrázky a všetko poučné aj zábavné, čo ponúkate. Zostaňte takí, akí ste a určite si vždy na Vás rada kliknem! Gita Jančeková ... viac
BRIGIT.SK: Milí naši priaznivci, zverejňujeme výhercov súťaže na FB o tri elektrické žehličky. Sú nimi naši čitatelia: Eva Petrujová, Hanička Szabova a Evka Demianová, ktorým srdečne gratulujeme a s ostatnými sa už teraz tešíme na ďalšiu súťaž. ... viac
BRIGIT.SK: Milí čitatelia, radi zverejňuje výhercu FB súťaže o prístroj PLAY na výrobu perlivej vody, v hodnote 84,99 EUR, od spoločnosti SodaStream, ktorou je Anna Krčmárová. Výherkyni gratulujeme a s ostatnými sa už teraz tešíme na stretnutie v ďalšej súťaži! ... viac
Pani Otília: Tieto stránky sú pre mňa zaujímavé, zábavné, aj poučné. Prajem vám veľa úspechov a skvelých nápadov do ďalšieho obdobia, Vaša čitateľka Otília Bačová ... viac
brigit.sk
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
ŠPANIELSKA DIVA

ŠPANIELSKA DIVA

Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...

PETER KRAJČOVIČ

PETER KRAJČOVIČ

Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi. Talent, hlas, mikrofón a... viac...

ELENA VACVALOVÁ

ELENA VACVALOVÁ

Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...

FACEBOOK
KONTAKT A INZERCIA
INFOLINKA: 0917 910 953
E-mail: skbrigit@gmail.com
FAKTURAČNÉ ÚDAJE
Beňadická ul., Bratislava
IČO: 31 791 565
DIČ: 1024882408

KONTAKTY
Mobil: 0917 910 953
E-mail: skbrigit@gmail.com

Údaje v článkoch majú výlučne informačný charakter a autori nepreberajú zodpovednosť za ich nesprávnu interpretáciu. Informácie o výživových doplnkoch alebo rastlinách a ich všeobecnom požití nesmú byť považované za výživové a zdravotné tvrdenia podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006.

Pokiaľ nie sú fotografie v článkoch inak označené, pochádzajú z fotobanky Shutterstock, Depositphotos a Pexels.
© 2023 Brigit.sk. All right reserved.