brigit.sk
Smutný život žijú tí, ktorí sa nevedia povzniesť nad minulosťou, nežijú v prítomnosti a z budúcnosti majú obavy.
Dnes je 2 decembra 2023 08:56
Meniny má: Bibiána
e-mail:        login:        heslo:        vek:       
e-mail:        heslo:       
new Energia na celý deň
PETER LIPA

PETER LIPA

Zakladateľ, dramaturg a moderátor európskeho festivalu Bratislavské jazzové dni zaznamenáva úspechy nielen ako organizátor, ale aj ako hudobník v oblasti jazzu, funky, swingu a pop-music.
PETER LIPASpevák a skladateľ Peter Lipa si rád doma zahrá aj na gitare a v mladosti skúšal tiež husle či trúbku, hoci pôvodne vyštudoval „stavarinu“.

Ste držiteľom ceny prezidenta republiky, ceny Ladislava Martoníka, ale aj laureátom Krištáľového krídla a mnohých ocenení Aurel – album roka, producent roka a iné... Ako tieto ocenenia vnímate?

Človeka poteší každé ocenenie. Samozrejme že je veľmi dôležité od koho to ocenenie prichádza. Nemám rád ocenenia a rebríčky hodnotiace popularitu spevákov, tam je to trochu problematické. Ale ocenenia od významných ľudí alebo odborníkov sú dôležitou súčasťou nášho speváckeho života. Vtedy človek dostáva šancu upozorniť na seba aj takých, ktorí predtým o mne nič nevedeli.

Nie každý si dokáže predstaviť, čo so sebou prináša post porotcu v medzinárodnej porote International Jury, ktorá udeľuje ceny European jazz prize. Môžete nám to priblížiť?

To je aktivita staršieho dáte a vznikla v Rakúsku. V súčasnosti to ocenenie funguje len v rámci tamojšej scény. Najprv mal každý porotca nominovať jedného hudobníka zo svojej krajiny, potom v ďalších kolách už nesmel za neho hlasovať a na konci sa po niekoľkých kolách týmto systémom vygeneroval viťaz.

Pracujete aj ako redaktor a moderátor pre rôzne rozhlasové stanice. Čím je pre vás táto práca zaujímavá?

Ja som vlastne svoju profesionálnu kariéru začal ako rozhlasový redaktor. Bolo to pre mňa veľké šťastie a zároveň aj veľká škola. Rozhlas milujem odmalička. Tam som sa naučil počúvať a vnímať hudbu a do dnešného dňa považujem rozhlasové vysielanie za najdôležitejší faktor pri rozvoji hudby ako takej, ale špeciálne populárnej hudby a jazzu. Dnes vysielam na Devíne Jazzový klub a Ars musica. Som na to veľmi hrdý a robim to rád už vyše 40 rokov.

Vaša diskografia je veľmi bohatá – pozoruhodná a rôznorodá, kde čerpáte toľké roky inšpiráciu?

Inšpiráciu prináša život. Hudba má také množstvo energie a nápadov, že keď sa započúvam do svojich vzorov alebo keď naživo vidím dobrý koncert, tak odchádzam nabitý myšlienkami, čo všetko by som ešte mohol urobiť.

Ste nesmierne koncertne činný. Čo vám kontakt s publikom - koncertné šnúry dávajú a naopak, čo berú?

Dávajú mi život. V tej chvíli keď som na scéne, začínam ináč rozmýšľať, zabúdam na starosti každého dňa a chcem svojim divákom sprostredkovať čo najkrajší zážitok. Ale má to aj tienisté stránky. Ja rád cestujem, lebo to je predpoklad, aby človek vôbec mohol byť hudobníkom, no niekedy strávim na ceste povedzme dva dni a z toho som na scéne len dve hodiny, to je trochu ubíjajúce.

Roky hráte so synom, Petrom Lipom mladším, ktorý je výborným hráčom na klávesových nástrojoch. Bolo náročné skĺbiť rodinné a pracovné vzťahy tak, aby sa neprelínali?

Peter sa zacčal hudbe venovat profesionálne už vo svojich devätnástich rokoch. Sledoval som ho, a keď som mal pocit, že mu to celkom ide, tak som s ním začal príležitostne účinkovať. Neskôr táto spolupráca úplne prirodzene prerástla do ďalšej fázy a dnes je stabilným členom mojej skupiny, často aj robí kapelníka a spolu tiež píšeme nové pesničky a aranžmány.

Prezradíte našim čitateľom, čo je vašim zdrojom energie?

Príroda, priatelia a láska k hudbe. Dovolenkovať veľmi nemusím, najradšej spomínam na cestovanie, ktoré je aspoň trochu spojené s hudbou. Mal som šťastie a spoznal som publikum na mnohých miestach našej zemegule. To bolo najkrajšie. Rád plávam a hrám stolný tenis.

POZÝVAME VÁS

SALÓN TANIA
Cieľom salónu TANIA je spokojnosť zákazníka, aby nielen dobre vyzeral, ale sa aj dokonale... viac...
SALÓN LUCIA
Kozmetický a kadernícky salón Lucia poskytuje kvalitné služby od roku 2000. Salón je vybavený... viac...
RELAX MASÁŽ
Masážny salón RELAX MASÁŽ ponúka kvalitné služby za prijateľné ceny. Relaxácia je... viac...

STAR LIFE

MEG RYAN

MEG RYAN

STAR LIFE autor: LEA

Zvodnú americkú herečku Mary Margaret Emily Anne Hyra jej obdivovatelia... viac...

NEMOŽNÉ SKUTOČNOSŤOU

Hollywoodsky herec George Clooney bol dlhé roky odporcom manželského zväzku.... viac...

ÚSPEŠNÝ TOM CRUISE

Herec Tom Cruise je už skoro tridsať rokov na hollywoodskom výslní.... viac...

INTERVIEW S OSOBNOSŤOU

PETER KURAJ
Peter Kuraj považuje sochárstvo za svoju životnú výzvu, s radosťou a s nadšením dáva... viac...

SKUTOČNÉ PRÍBEHY

IVANA

Ivana pochádzala z mesta, od detstva bývala v paneláku a s domácimi... viac...

SPEKTRUM

Stopy času

Stopy času

TRENDY autor: ISABELA

Trpíte horšou kondíciou, matnou či ochabnutou pokožkou?... viac...

Lahodný losos

Lahodný losos

Recepty autor: BRIGIT.SK

Suroviny: lososové filety – množstvo podľa chuti, mleté čierne korenie,... viac...

NA KAŽDÝ DEŇ

NA KAŽDÝ DEŇ

Tipy a triky autor: BRIGIT.SK

Umývanie okien sa začína pri žalúziách. Pokiaľ by ste začali rovno sklenými výplňami,... viac...
KTO HĽADÁ, NÁJDE
Kamkoľvek ideš, vezmi so sebou svoje srdce viac...

Listáreň

Pán Štefan: Chválim a ešte raz chválim - toľko múdrych a pozitívnych myšlienok v sprievode perfektných fotografií – vyjadrujem najvyššiu známku spokojnosti, stály čitateľ Štefan Filo ... viac
Pani Margita: Stránky Brigit.sk ma veľmi zaujali, už od prvého príspevku, ktorý som si na nich prečítala. Vysoko hodnotím nádherné citáty, krásne a moderné obrázky a všetko poučné aj zábavné, čo ponúkate. Zostaňte takí, akí ste a určite si vždy na Vás rada kliknem! Gita Jančeková ... viac
BRIGIT.SK: Milí naši priaznivci, zverejňujeme výhercov súťaže na FB o tri elektrické žehličky. Sú nimi naši čitatelia: Eva Petrujová, Hanička Szabova a Evka Demianová, ktorým srdečne gratulujeme a s ostatnými sa už teraz tešíme na ďalšiu súťaž. ... viac
BRIGIT.SK: Milí čitatelia, radi zverejňuje výhercu FB súťaže o prístroj PLAY na výrobu perlivej vody, v hodnote 84,99 EUR, od spoločnosti SodaStream, ktorou je Anna Krčmárová. Výherkyni gratulujeme a s ostatnými sa už teraz tešíme na stretnutie v ďalšej súťaži! ... viac
Pani Otília: Tieto stránky sú pre mňa zaujímavé, zábavné, aj poučné. Prajem vám veľa úspechov a skvelých nápadov do ďalšieho obdobia, Vaša čitateľka Otília Bačová ... viac
brigit.sk
NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY
ŠPANIELSKA DIVA

ŠPANIELSKA DIVA

Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...

PETER KRAJČOVIČ

PETER KRAJČOVIČ

Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi. Talent, hlas, mikrofón a... viac...

ELENA VACVALOVÁ

ELENA VACVALOVÁ

Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...

FACEBOOK
KONTAKT A INZERCIA
INFOLINKA: 0917 910 953
E-mail: skbrigit@gmail.com
FAKTURAČNÉ ÚDAJE
Beňadická ul., Bratislava
IČO: 31 791 565
DIČ: 1024882408

KONTAKTY
Mobil: 0917 910 953
E-mail: skbrigit@gmail.com

Údaje v článkoch majú výlučne informačný charakter a autori nepreberajú zodpovednosť za ich nesprávnu interpretáciu. Informácie o výživových doplnkoch alebo rastlinách a ich všeobecnom požití nesmú byť považované za výživové a zdravotné tvrdenia podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006.

Pokiaľ nie sú fotografie v článkoch inak označené, pochádzajú z fotobanky Shutterstock, Depositphotos a Pexels.
© 2023 Brigit.sk. All right reserved.