
Podľa štatistík majú úspešní ľudia viacero znakov, no zopár z nich je vo väčšine prípadov veľmi podobných. Úspešní ľudia sú charakteristickí tým, že sa neustále vzdelávajú, veľa čítajú, stanovujú si plány a systematicky idú za svojim cieľom. Neobávajú sa zmien, prijímajú zodpovednosť za svoje činy, vedia pochváliť, aj odpúšťať. Prevažne myslia a komunikujú pozitívne.
Úspech nie je náhoda
Úspešní ľudia sú si vedomí svojich silných stránok a často konajú inak ako ostatní. Obvykle sa zamerajú na svoje schopnosti v ktorých vynikajú, čo im dodáva vyššie sebavedomie. Vykonávajú prácu, ktorá ich napĺňa a tiež vedia prekonať strach. Vedia, že každý úspech stojí na troch pilieroch - na túžbe, myšlienke a čine. No poznajú pocit vďačnosti, vedia sa vzdať sebeckosti a príliš konzumného života. Pred krátkodobým komfortom uprednostňujú dlhodobý úžitok a vyššie ciele. Vedia sa poučiť z vlastných chýb a aj z chýb druhých. Vedia, že ich vonkajší úspech určuje ich vnútorný život. Za úspechom obvykle stojí množstvo návykov a rozhodnutí, ktoré človeka vyčlenia z priemeru. Podľa štatistík však len päť percent ľudí dosiahne vo svojom živote to, po čom túži a tí tvrdia, že dôvod ich úspechu je v tom, že môžu robiť prácu, ktorá ich baví, ktorá ich napĺňa a sú pri nej šťastní.
Tajomstvá neúspešných
Aj neúspešní ľudia sa vyznačujú určitými charakteristickými črtami, medzi ktoré, podľa štatistík, patrí napríklad závisť, nevďačnosť a častá kritika druhých. Neúspešní ľudia nemajú plány, nie sú cieľavedomí a pritom si často myslia, že rozumejú „všetkému“. Ich typickým znakom je aj to, že sa boja zmien a za svoje chyby obviňujú iných. Za svoje zlyhania nedokážu prevziať zodpovednosť. Neúspešným ľuďom obvykle chýba viacero povahových čŕt, ktorými sa úspešní ľudia vyznačujú. Je to napríklad aj prirodzená pokora alebo dobroprajnosť.