Zdravá strava nie je fenomén, ktorý priniesla dnešná moderná doba, ale nutnosť, ak chce byť človek zdravý, plný sily a energie. Už naše staré mamy a otcovia vedeli, že dobrá výživa zabezpečí dobré fungovanie tela.
V ľudskom tele je veľké množstvo kostí, ktoré majú na starosti jeho oporu a stabilitu. Aj o kosti a kostné tkanivo je potrebné sa starať, pretože sa vekom opotrebovávajú. Aby kosti človeka boli pevné a odolné, potrebujú základný stavebný materiál a tým je vápnik, ktorý zohráva dôležitú úlohu aj pri zuboch, svaloch a nervoch, pre dobrú činnosť srdca a zrážanlivosť krvi. Nedostatok vápnika v tele môže spôsobovať aj kŕče a bolesti svalov, výskyt zubných kazov, zvýšené vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov či ekzémy. Vápnik zohráva dôležitú úlohu aj pri hojení zlomenín, reguluje transport iónov cez bunečné membrány a aktivuje v tele mnohé enzýmy.
Kosti sú zásobárňou vápnika a ak ten v tele dlhodobo chýba, kosti sa stávajú porézne a krehké. Rednutie kostí je ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva. Prejavuje sa postupne, ubúdaním množstva kostnej hmoty a rôznymi poruchami stavby kostí. To vedie k oslabeniu ich pevnosti a k riziku zvýšenia lámavosti kostí. Osteoporóza postihuje najmä starších ľudí. Osteomalácia je mäknutie kostí, ktoré rovnako znižuje kvalitu života ako ich rednutie. V čom spočíva prevencia? Okrem pravidelného cvičenia, pri ktorom sa posilnia nielen kosti a svaly, ale aj ďalšie telesné orgány, je dôležitá konzumácia potravín, v ktorých sa prirodzene nachádza vápnik, horčík a vitamíny K a D.
Vápnik v strave pomáha kostiam a ideálne je, ak jeho dennú odporúčanú dávku človek do tela prijíma v prirodzenom stave, vo výžive. Denná odporúčaná dávka vápnika závisí od veku, zdravotného stavu, pohlavia človeka a iných faktorov. Vyššiu dávku potrebujú ženy, ak sú tehotné, dojčia alebo sú v menopauze. Pre človeka je najvhodnejší prírodný vápnik, ktorý sa v tele ľahšie a lepšie vstrebáva, k dobrému účinku však potrebuje spoluprácu s vitamínmi K2 a D3. No pre zdravé kosti a ostatné telesné orgány sú potrebné aj ďalšie minerály. Okrem vápnika a horčíka je to zinok, selén, železo, meď, fluorid, bór, fosfor, síra a iné.
Skvelá kombinácia vápnika a horčíka je najmä v čerstvom ovocí a v zelenine. Na tieto vitamíny je špeciálne bohatá listová zelenina a zelené vňate. Od zelerovej, až po petržlenovú. Ideálne množstvo týchto látok telu zabezpečí pohár čerstvej ovocnej či zeleninovej šťavy denne. Vysoko využiteľný vápnik nájdete hlavne v maku, v sezame, v morských riasach alebo v chia semiačkach. Dobrým tipom je pravidelná konzumácia makového oleja, ktorý tiež sprostredkuje telu výdatný prísun vápnika. A to buď v čistej forme alebo ako prídavok do hotových jedál či šalátov.
STAR LIFE autor: DERO
Speváčka Gwen Stefani je jednou z tých žien, ktoré vo svojom živote... viac...
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
Od desiatich rokov Monika vyrastala ako polosirota. Mamička jej skonala v náručí... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi.... viac...
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...