
Zakladáte práve záhradu? Pri zakladaní záhrady je východiskovým bodom veľkosť a členitosť pozemku. Premyslite si, kde chcete situovať okrasné záhony, kríky a dreviny, kam zakomponovať úžitkové a trávnaté plochy. Tiež si premyslite, kde chcete mať drobné záhradné stavby, fontánu, jazierko či bazén. A tiež to, ako chcete rozmiestniť chodníky. Dreviny a ostatné rastliny vyberajte s ohľadom na orientáciu záhrady v rámci svetových strán a tiež s ohľadom na množstvo slnečného žiarenia v prostredí. Nepodceňte pritom geografické a klimatické špecifiká oblasti, v ktorej sa vaša záhrada nachádza.
Kvetinové záhony
Krásne kvetinové záhony ešte získajú na svojej atraktivite, ak sa vysádzajú pozdĺž plota. Skvelo vyniknú aj vtedy, keď lemujú terasu, jazierko či trávnik. Tiež vtedy, pokiaľ ich vysadíte v blízkosti stromov a kríkov. Aký zvoliť tvar? Tvar kvetinového záhonu ovplyvňuje najmä prostredie, do ktorého ho hodláte umiestniť. Určité miesto si žiada pravidelné a regulované tvary, iné miesto praje zasa voľnosti. Pokiaľ ste sa rozhodli vybudovať na svojom pozemku aj skalku, je dobré vedieť, že skalka nemusí byť situovaná len výlučne v záhrade. Môžete ju mať aj v predzáhradke, na dvore, alebo vedľa domu, ak sa vám práve tam najväčšmi hodí.
Pestrofarebná skalka
Skalka je okrasou každého prostredia, v ktorom sa nachádza. Preto by jej výsadbe mal predchádzať starostlivý výber rastlinných druhov, aby postupne kvitla počas celej sezóny. Principiálne prajné je obvykle východné a severovýchodné situovanie stanovišťa. Vhodnou kombináciou rastlín do skalky sú trvalky a kaktusy, tiež ihličnaté a listnaté zakrpatené dreviny. Pokiaľ máte v záhrade málo úrodnou pôdou a väčšinu dňa svieti na ňu ostré slnko, práve na takéto miesto sa dokonale hodia skalničky. K tým najodolnejším a najobľúbenejším patrí skalnica, lomikameň, klinček, zvonček, poniklec, rozchodník a viacero iných. Tieto rastlinky krásne voňajú, nie sú náročné nielen na podmienky, v ktorých sa nachádzajú, ale ani na údržbu. Dokážu odolať mnohým vrtochom počasia a navyše, niektoré patria medzi rastliny s liečivými účinkami.
Jednoduchá starostlivosť
Skalničky znesú intenzívne slnečné žiarenie, sú suchomilné a nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Stačí dbať na pravidelné odstraňovanie buriny a kvety po odkvitnutí zrezať. Zálievka sa vyžaduje len po výsadbe a v období veľkého sucha. Pôdu je potrebné prihnojiť len občas, ideálne viaczložkovým hnojivom. Skalku je dobré na pozemku nechať vyniknúť, nie zatlačiť do úzadia. Dôležitou súčasťou každej skalky sú kamene. Skvelým tipom je vsadiť na jeden druh kameňov, no v rôznych veľkostiach. Pokiaľ pri zakladaní skalky nepodceníte ani jeden z dôležitých krokov jej budovania, pestrofarebná koláž rastlín vás môže tešiť takmer počas celého roka.