
Vďaka rôznorodej štruktúre a farebnosti majú vnútorné omietky v domácnosti nielen praktický, ale aj estetický význam. Kedysi nanášanie omietok v interiéri vyžadovalo prevažne remeselnícke pracovné postupy a mechanizácia sa pri nich takmer ani nepoužívala. V súčasnosti sa na steny v domácnostiach aplikujú najmä suché omietkové systémy, preto sa pred ručnou aplikáciou uprednostňuje aplikácia strojová.
Suché systémy
Najčastejšie používanými omietkami sú vápennocementové omietky, ktoré sa nanášajú ako jednovrstvové omietky pod nátery, alebo ako jadrové omietky pod minerálne či disperzné nátery. Tieto omietky majú vysokú priepustnosť vodných pár, preto sú vhodné najmä na úpravu stien v priestoroch s prechodne vlhkým ovzduším ako sú kuchyne či kúpeľne. Tieto omietkové systémy možno úspešne používať tak v interiéri, ako aj v exteriéri.
Omietkové zmesi
Výhradne do interiérov sú určené vápennosádrové omietkové zmesi. Podľa zrnitosti sú vápennosadrové omietky buď jemné, vyhladené do úplne hladkej finálnej úpravy, alebo filcované s väčšou zrnitosťou, na ktorých je viditeľná štruktúra zrna. Cementové omietky sa používajú ako jednovrstvové omietky najmä v pivničných priestoroch. Sú pevnejšie a lepšie odolávajú vlhkosti, nie zriedka sa používajú aj ako podklad pre ďalšie vrstvy omietok. Vápenné štukové omietky sú určené na nanášanie v tenkej vrstve na jadrové omietky. Vytvárajú ideálne hladký podklad pod maľovku či pod tapety. Na pórobetónové murivo sú do interiéru vhodné špeciálne omietkové zmesi so schopnosťou zadržiavať v sebe vodu. Veľmi nasiakavý pórobetón vodu hneď zo zmesi nevytiahne a omietka môže pomaly zrieť a dosiahnuť požadovanú pevnosť. Na trhu sú dostupné aj ekologické hlinité omietky, ktoré sa však používajú pomerne zriedkavo. Bioaktívne vápenné a vápennocementové štukové omietky vytvárajú vďaka minerálom v interiéri priaznivú klímu.
Dekoračné omietky
Moderné typy dekoračných omietok, predávaných tiež ako suché zmesi, možno aplikovať ručne či strojom v rôznych štruktúrach a farbách. Sú zastúpené minerálnymi, akrylátovými, silikátovými a silikónovými omietkami. Aplikujú sa na čistý, suchý a rovný povrch. Zväčša na podkladovú omietku, sadrokartón, drevotriesku či iný podklad. Pred realizáciou dekoračných omietok je vhodné naniesť na jadrové omietky penetračný náter, ktorý zabezpečí pevnosť podkladu. Vďaka náteru sa omietka nedrví, má rovnomernú nasiakavosť a nie sú na nej fľaky spôsobené rýchlejším schnutím tenších vrstiev. Farebné penetračné nátery sa používajú pri ryhovaných štruktúrach, aby nepresvitala biela farba podkladu. Na podklad sa nanáša dekoračná omietka v tenkej vrstve, v škrabanej či v ryhovanej. Najkvalitnejšie z hľadiska difúzie vodných pár sú minerálne omietky a silikónovo-živičné omietky sú kvalitné z celkového pohľadu. Okrem toho, že dobre prepúšťajú vodné pary sú aj hydrofóbne, teda odpudzujú vlhkosť.