Ako si spomínate na svoje detstvo?
V mojom rannom detstve sme bývali u babičky v centre Trnavy. Bola to bytovka, ktorá mala spoločné pivnice, malú záhradku a chovný kút pre hydinu. V susedstve vyrastali moji rovesníci, s ktorými som detstvo prežíval práve v týchto pivniciach, na malej záhradke a v chovnom kúte pre hydinu. Keď rodičia dostali byt na sídlisku, bol som trošku sklamaný, lebo toto mi tam chýbalo. Takže som k babičke chodieval tak často, ako sa dalo.
Čo vás inšpirovalo pri zariaďovaní vašej súčasnej domácnosti?
Inšpirovali ma architekti, ktorým som zveril celý interiér do rúk. Ja som na to nemal ani čas, ani chuť. Zo zariaďovania predchádzajúcich bytov som vedel, že by som aj tak narobil veľa chýb a následne by sa to muselo prerábať. S manželkou máme skoro rovnaký vkus. S architektmi, ktorí nám byt dispozične menili a riešili aj celý interiér, sme sa stretli niekoľko krát spoločne. Po tom, ako sme odsúhlasili vizualizáciu bytu, sme to už všetko ponechali na nich.
K akému štýlu a farbám inklinujete?
Na chalupe máme vidiecky štýl, teda masívny nábytok, kárované obrúsky, keramiku... a tak. Byt je zase trochu modernejší, a tá zmena ma baví. Farby by mali interiér vhodne dotvoriť. Mali by mať zmysel. Pre nás sú dôležité, ale nesmie to byť farebný guláš.
Je vám blízke učenie feng šuej?
O feng šuej viem, že v niektorých krajinách je súčasťou stavieb. Asi teda má niečo do seba. Aj na Slovensku poznám profesionálov, ktorí sa tomuto učeniu venujú a v tomto duchu upravia celý byt. Ja som zatiaľ tieto služby nevyužil. Viackrát som však zistil, že ak robím niečo pocitovo, je to správne aj podľa feng šuej. Napríklad, nemohol by som spať tak, aby mi nohy smerovali k dverám. Tiež by mi prekážalo v spálni zrkadlo. Ale vo feng šuej je toho oveľa viac.
V zariaďovaní preferujete účelovosť, alebo estetiku?
Mám vyskúšané, že niektoré kusy nábytku, ktoré v katalógu vyzerali fantasticky, boli pri užívaní tak nepraktické, až ma z nich skoro trafil šľak. V tomto smere som už skúsený „zariaďovač“ a viem, čo by doma malo byť kvalitné a naopak, na čom sa dá ušetriť. Náš byt je presne takýto, pohodlný a praktický.
Aký význam majú pre vás obrazy, kvety a bytové dekorácie?
Obrazy, živá zeleň a rôzne dekorácie dodávajú interiéru osobitosť a zároveň veľa vypovedajú o jeho užívateľoch. Skrinka z obchodu nerobí byt bytom, ale to, čo ste v otázke vymenovali, áno. Pre mňa sú tieto veci mimoriadne dôležité, lebo bytu dodávajú osobný „smrádeček“. Ak ten chýba, tak sa byt mení na ubytovňu.
Bez čoho si vašu domácnosť neviete predstaviť?
Okrem toho, čo som spomenul v predchádzajúcej odpovedi je to pracovňa. Na tú som si zvykol a je to miestnosť, ktorá je iba moja. Sú v nej na stenách fotky, moje karikatúry, umelecké perokresby od kamarátov, ale aj iné, pre mňa dôležité veci.
Ako relaxuje Vlado Voštinár?
Nie som si celkom istý, či dokážem rozlíšiť prácu od relaxu. Ja totiž moju robotu nepovažujem za zničujúcu a pri relaxe sa tiež rád pohybujem. Je teda dosť možné, že pri práci relaxujem a pri relaxe „makám“. Mám rád, keď si idem zabehať a vrátim sa úplne zmorený. No povedzte, je toto relax?