Keď sa musí vstávať
Naši predkovia sa budili s východom slnka, keď sa slnečné lúče opreli do okien, keď miestnosť zalialo denné svetlo. Žiadne časomeračské prístroje či budíky nepoznali, no vstávali skôr, než ľudia dnes.

Ťažko povedať, kedy sa zostrojil prvý budík na svete. Historici sa domnievajú, že jeden z prvých významnejších budíkov bol zostrojený pre norimberský kláštor okolo roku 1830.
Časomeračské prístroje
Od samého počiatku existencie časomeračských prístrojov boli hodiny dopĺňané najrôznejšími, aj budiacimi mechanizmami. Veľkovýroba budíkov bola zaznamená v období baroka. Jednalo sa o mimoriadne exkluzívny tovar, ktorý si mohli dovoliť len tie najbohatšie vrstvy. Masová výroba budíkov nastala až neskôr, v druhej polovici devätnásteho storočia. A už vtedy výrobcovia sledovali všetky nové trendy ohľadom ich zdokonaľovania.
Vývojové trendy
Podobne ako v minulosti, aj v súčasnosti výrobcovia starostlivo sledujú nové trendy a snažia sa vyjsť zákazníkom v ústrety. Vďaka tomu postupne vznikali rarity - budík so sirénou alebo zvonkohrou, budík s gramofónovou platňou a tiež prístroj, ktorý zvnútra osvetľovala sviečka. A čo nám ponúkajú výrobcovia dnes? Ak milujete futbal, dostanete budík v tvare futbalovej lopty. Zobudiť vás môže aj plyšová postavička alebo kvet v kvetináči s kúskom trávnika.
Originálne zvonenia
Dnes sú obľúbené aj všakovaké digitálne hodiny a rádiobudíky s rôznymi originálnymi zvoneniami. Väčšina zvonení v dnešných časomeračských prístrojoch a v mobilných telefónoch zaručuje príjemnejšie a menej hektické vstávanie. Stačí si len správne vybrať melódiu, ktorá ulahodí práve vašim ušiam.