
Bolesti v kolenách alebo v iných kĺboch sa často pripisujú veku, obezite či zvýšenej námahe. No môžu byť aj prejavom artrózy. Keď je chrupavka zdravá, kĺby sa po nej ľahko kĺžu, sú ohybné, dokonca sú ňou chránené pred úrazmi. Rokmi sa však chrupavka stenčuje, kosti sa o seba začínajú trieť a narúšajú funkciu väziva a celého kĺbu. Ak sa objavia kostné výrastky, funkčnosť kĺbu sa ešte zhorší a začne sa rozvíjať osteoartróza. Ak sa k nej pridá zápal, kĺb väčšinou opuchne a bolí.
Viete, že...
Degeneratívne procesy kĺbov, ktoré spôsobujú artrózu, patria medzi veľmi časté civilizačné ochorenia. Z pohybového aparátu postihuje najmä kolenné a bedrové kĺby. Primárne príčiny tohto progresívneho ochorenia sú najmä vyšší vek, nadváha a hypermobilita, ale aj preťažovanie kĺbov a poruchy chôdze. Medzi sekundárne príčiny patria úrazy, zápaly, metabolické a rôzne iné poruchy. Okrem bolestí, opuchov, nestability kĺbov a obmedzenému pohybu sa časom k prejavom artrózy vo vyššom štádiu ochorenia môže pridružiť aj hypotrofia alebo atrofia svalov. Pokročilú artrózu je obvykle potom potrebné podrobiť operačnému zákroku.
Základ prevencie
Artróza sa nedá vyliečiť, ale úbytok kĺbovej chrupavky je dobré aspoň spomaliť, aby sa funkcia kĺbov zachovala čo najdlhšie. Pri tomto ochorení je dôležité jesť čerstvé ovocie a zeleninu, hydinu a ryby, celozrnné pekárenské výrobky, domáce vajcia, tvrdé syry, tvaroh, oriešky a semená. Z olejov je vhodný ľanový, olivový a repkový olej. Okrem tradičnej medikamentóznej liečby sú odporúčané tiež rehabilitácie, elektroliečba a magnetoterapia. Často je však opotrebovaný kĺb nutné vymeniť za umelý. Dôležitým základom prevencie pred artrózou je však nielen vhodná strava, ale aj pohyb a rekreačné športovanie. Nedostatok pohybu túto civilizačnú chorobu výrazne podporuje. Ak sú kĺby primerane namáhané, vďaka pravidelnému prekrvovaniu sú chrupavky lepšie vyživované, preto denná chôdza alebo vhodný šport sú ideálnou terapiou.