
Existuje celý rad opatrení, vďaka ktorým je možné dosiahnuť efektívne zníženie spotreby energií v domácnosti. Niektoré z nich si vyžadujú počiatočnú investíciu, iné potrebujú len zmeny v našom správaní, ktoré okrem štipky disciplíny nič nestoja. Čo tvrdí štatistika? K tovaru či k službám, za ktoré nemusíme zaplatiť ihneď, máme vo všeobecnosti tendencie správať sa veľkorysejšie než k tým, ktoré uhrádzame okamžite pri kúpe.
Ako usporiť energie
Štatistiky tvrdia, že prvé miesto v rebríčku spotreby energií v domácnosti zastáva vykurovanie - 55 až 60 %, na druhej priečke je to príprava teplej úžitkovej vody - 20 až 25 % a o tretiu priečku sa delia viaceré domáce elektrické spotrebiče - 5 až 10 %. Vodu v kuchyni je možné usporiť správnym výberom batérií a umývačiek riadu, elektrickú energiu vhodným výberom malých aj veľkých elektrospotrebičov. Od varnej kanvice, cez varné dosky, až po chladničky a mrazničky. Veľkú aj malú kuchynskú techniku k životu potrebujeme, stačí si len správne vybrať spomedzi tých najefektívnejších výrobkov.
Energetická efektivita
Nielen v kuchyni, ale v celej domácnosti je možné usporiť množstvo energie vhodným výverom svietidiel. Pri voľbe centrálneho svietidla je dobré prihliadať na výšku stropu a rozlohu miestnosti. Súčasné lokálne svietidlá majú obvykle vkusný dekoratívny charakter. V priestore skvelo vyznejú nástenné svietidlá, vysoké stojanové lampy či malé dekoratívne svietidlá. No netreba zabudnúť, že náladové osvetlenie má zabezpečiť len tlmené svetlo a nemalo by nadmerne oslňovať. Z tohto dôvodu sú vhodné najmä také typy lokálnych svietidiel, ktoré disponujú možnosťou regulovať intenzitu a smerovanie svetla. V moderných kuchyniach sa stále častejšie uplatňuje aj osvetlenie v rôznych farebných tónoch. O farbu svetla sa obvykle stará tienidlo, alebo plocha, od ktorej sa svetlo odráža. Čo sa žiaroviek týka, do svietidiel je dobré voliť energeticky efektívne LED žiarovky.