
Prečo zatepľovať? Úspora energií býva hlavným dôvodom zateplenia domu, no nie jediným. Keď fasádne zatepľovacie systémy posunú bod mrazu z muriva do izolačnej vrstvy, zlepšia sa aj fyzikálne vlastnosti obvodového muriva. Zlepší sa tepelná akumulácia muriva, čo zamedzí zrážanie vodných pár na vnútornej strane obvodových stien. Zateplením sa zlepší tepelná pohoda v interiéri nielen počas zimy, ale aj v období letných horúčav. Zatepľovací systém tiež chráni pôvodnú stavebnú konštrukciu pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi a okrem toho sa v dôsledku zníženia namáhania tepelnými výkyvmi predlžuje aj životnosť domu.
Zatepľovacie systémy
Ako to funguje? Pri vonkajšej tepelnej izolácii sa bod mrazu presúva z muriva do izolantu. Okolo domu sa vytvorí ochranná vrstva s minimálnym množstvom tepelných mostov, čím sa prirodzene minimalizujú tepelné straty. A zateplenie domu vhodnými izolantmi je navyše aj skvelá ochrana pred hlukom. Na zateplenie stien domu sa často používa polystyrén a minerálna vlna, ktorá je výhodná z hľadiska vlhkostného režimu zatepľovacieho systému. Má dobré akustické a protipožiarne vlastnosti. Hrúbka izolantu má byť navrhnutá projektantom nielen na základe energetickej bilancie budovy, ale aj s ohľadom na energetický certifikát stavby. Podľa toho, akú energetickú triedu chcete dosiahnuť, môžete voliť hrúbku tepelnej izolácie a do úvahy je potrebné vziať aj murovací materiál.
Viete, že...
Zateplenie obvodových stien domu nie je len o tepelnej izolácii, ale aj o zatepľovacom systéme. Certifikovaný zatepľovací systém predstavuje kombináciu navzájom kompatibilných materiálov, ktoré majú vlastnosti spĺňajúce požiadavky na zatepľovacie systémy. Na zlepšenie tepelného odporu muriva slúžia tepelnoizolačné omietky. A to najmä tam, kde nie je možné aplikovať iný spôsob vylepšenia tepelno-technických vlastností stien.