Podľa Gabriely Vidovej je umenie dôvod na zastavenie, zamyslenie a načerpanie duchovnej potravy. Originálne diela podľa nej ovplyvňujú nielen naše vnemy a zmysly, ale aj fantáziu a každodenný život.
Osobité objekty vytvorené Gabrielou Vidovou umožňujú vnímať krásu keramiky v koncentrovanej podobe, preto nás zaujímalo, čo ju po štúdiách na technickej univerzite priviedlo k umeniu.
K umeniu ma priviedol môj otec, výtvarník. Spoločne sme tvorili od môjho ranného detstva prvé kresbičky, koláže a plastiky. S ľuďmi, ktorí milujú umenie, sa stretávam stále, už od ľudovej školy umenia, ktorú som navštevovala ako malé dieťa. Som obdivovateľkou umenia v každej jeho podobe a preto mám záujem niečo krásne vytvárať aj vlastnými rukami.
Keramika ma zaujala najmä svojimi možnosťami. Je možné z nej vytvoriť temer čokoľvek a kombinovať ju s mnohými materiálmi. Fascinuje ma, že aj keď človek porozumie hline a spozná jej základné zákonitosti, aj napriek tomu ho výsledok môže prekvapiť. Momenty pred otvorením horúcej pece majú pre mňa skutočné čaro. S keramikou sa dá experimentovať a vytvárať z nej fantastické veci.
Neviem. Určite som si tento motív nevybrala vedome, po racionálnom zvažovaní. Akosi som sa pri vlastnej tvorbe a experimentoch k soškám, ako k hlavnému motívu, dopracovala podvedome. Akoby si ma tento motív našiel sám. Oslovila ma najmä jeho úžasná variabilita. Možnosť jeden nápad variovať a rozvíjať rôznymi smermi. Zaujímavé je, že čím viac pracujem, tým viac možností použitia v keramike vidím. Pri tvorbe najradšej používam zemité farby v kombinácii z tyrkysovou. Obľubujem objekty, ktoré sú glazované len veľmi opatrne, aby vynikla farba prirodzeného črepu.
Na samom začiatku kariéry som vytvárala len dekoratívne predmety. No pri zariaďovaní mojej vlastnej domácnosti som potrebovala aj účelné veci. Začala som ich teda vyrábať najprv len pre svoju vlastnú potrebu. Nakoľko mám rada objekty, ktoré plnia viacero funkcií, snažím sa, aby aj úžitková keramika bola zároveň dekoratívna. Začala som doplnkami do kúpeľne, kuchyne a postupne som sortiment rozširovala. Z misiek a pohárov som plynule prešla na kvetináče, až ku kancelárskym doplnkom. Neskôr som začala tvoriť aj väčšie objekty - napájadlá a nádoby do záhrady, lampy, sochy a reliéfy na priečelia domov.
Určite secesia. Zaujala ma hlavne tým, že bola schopná spojiť umenie s remeslom. Ale aj tým, že umeleckými dielami sa stali aj úžitkové predmety dennej potreby. Secesia zasiahla do architektúry, nábytkárstva, keramiky, textilu, aj sklárstva. Tento štýl uprednostňuje zásadu, že veci majú byť funkčné a zároveň estetické. Secesia dokázala spojiť umenie s technickým pokrokom. Priťahuje ma na nej aj jej výrazná odlišnosť od iných umeleckých smerov. A najmä jej odvaha vybočiť zo zaužívaných stereotypov.
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Speváčka Marcela Laiferová má na svojom konte mnoho dlhohrajúcich... viac...
Skutočné príbehy autor: LADA
Z vonku pôsobila Etela vždy introvertne, no jej najbližší, rodičia i... viac...
Objavujte svet v pohodlných teniskách
TRENDY autor: LILI
Kým ešte pred pár rokmi nebolo o nich ani počuť, alebo sme ich len... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi.... viac...
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...