Pri cvičení si určite dávate pozor, koľko sérií a opakovaní cvikov spravíte. Či pri pohybe využívate správnu techniku cvičenia a či je váš strečing dostatočný. Ale čo sledovanie dychu, venujete pozornosť aj dýchaniu?
Na základe najnovšej štúdie sa ukázalo, že technika dýchania pri cvičení je nesmierne dôležitá. Správne dýchanie totiž môže zlepšiť váš športový výkon až o pätnásť percent. Ak chcete vedieť ako na to, prečítajte si náš krátky návod, kde sa dozviete, ako zlepšiť dýchanie pri behu, joge aj posilňovaní.
Hlavný záber pri behu je zdanlivo v nohách, no kľúčový je aj trup. Podľa odborníkov sa počas behu môžu práve svaly trupu namáhať, aby ochránili vašu chrbticu a pomáhali vám držať vzpriamenú polohu. Kľúčové je dýchanie cez membránu. Vdýchnutie by malo spôsobiť, že vaša membrána sa zmršťuje a posúva dolu, pričom vaša hrudná dutina by sa mala rozšíriť a umožniť tak bruchu, aby sa naplnilo vzduchom. Najčastejšou chybou dýchania pri behu sú krátke, trhavé nádychy, ktoré vás môžu rýchlo odstaviť. Nezabúdajte, že správna technika dýchania je dôležitá nielen pri aktívnom, ale aj pri pasívnom športe.
Zúčastniť sa hodiny jogy bez toho, aby vám inštruktor povedal, aby ste nezabúdali dávať pozor na svoj dych, je pravdepodobne nemožné. Správne dýchanie však nemusí byť nutne nalinajkované. Je dobré si nájsť vlastný cyklus dýchania. Dych by mal byť ústredným bodom vašej praxe. Odborníci odporúčajú nasledovať príliv svojho vlastného dychu a dovoliť svojim pohybom, aby boli iniciované a vedené nádychmi a výdychmi. Najväčšou chybou pri cvičení jogy je, ak sa zameriate len na fyzickú stránku tela a na pohyby. Ak sa vám váš dych zdá nepravidelný, znížte náročnosť cvikov až kým nebudete mať svoje dýchanie plne pod kontrolou.
Dýchanie počas silového tréningu by sa malo líšiť od dýchania, ktoré praktizujete pri aeróbnom cvičení. Pri posilňovaní by malo ísť skôr o modifikované zadržiavanie dychu. Keď človek dvíha ťažšiu váhu, prirodzene sa snaží stabilizovať chrbticu a jeden z najlepších spôsobov, ako tak urobiť, je nakrátko zadržať dych pred začatím samotného pohybu dvíhania váhy v rámci cviku. Najčastejšou chybou v posilňovaní sú dlhé nádychy a výdychy. Kvôli tomu telo stratí napätie vo svaloch, na základe čoho sa začnú oveľa viac namáhať kĺby. Skvelým tréningom takejto dýchacej techniky je udieranie do vreca pri boxe. Zadržte dych na sekundu alebo dve, a potom udrite. Pri dokončievaní úderu vydýchnite. Tento tréning vám pomôže nastoliť si správne dýchanie aj počas posilňovania.
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
Na Tamaru doľahli ťažké chvíle. Zamestnávateľ jej po takmer dvadsiatich... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi.... viac...
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...