
Starí Rimania boli presvedčení, že šalvia lekárska je liekom na takmer všetky choroby. Gréci tiež verili, že zlepšuje činnosť tela aj ducha. Vo Francúzsku, za čias Ľudovíta XIV, sa čaj z tejto bylinky pil na dlhovekosť.
Široké využitie
Dnes sa v gastronómii šalvia lekárska používa najmä ako korenie na jahňacinu, baraninu, teľacinu, hydinu a ryby - čerstvá i sušená. Traduje sa, že šalvia je bylinou očisty, ochraňuje priestory a je symbolom rodinnej pohody. Šalvia lekárska je aromatický poloker, ktorý dosahuje výšku od dvadsať do šesťdesiat centimetrov. Jej listy by sa mali zbierať tesne pred rozkvitnutím.
Používanie
Samotný názov bylinky napovedá, že šalvia lekárska sa využíva nielen pri varení, ale aj pri liečení rôznych zdravotných problémov. V šalvii sa nachádzajú látky, ktoré podporujú imunitu, dobré fungovanie dýchacích ciest a trávenie. Nálev z listov šalvie lekárskej pomáha aj pri hnačkách.Čaj z bylinky sa hojne používa pri rôznych respiračných ochoreniach, odvar možno aj kloktať. Vnútorne sa používa aj pri bolestivej menštruácii a na harmonizáciu hormonálnej rovnováhy u žien v prechode. Šalvia tiež zmierňuje potenie. Jej používanie však nie je vhodné pre tehotné a dojčiace ženy, pre epileptikov a malé deti.
Viete, že...
Šalvia lekárska podporuje hojivé procesy kože, ak sa lokálne na telo použije ako obklad, postihnuté miesto sa hojí rýchlejšie.Využíva sa tiež pri akné, ekzémoch, pri rôznych poraneniach a bodnutiach hmyzom. Naparovanie nad šalviou sťahuje póry. A skvelé liečivé účinky má aj šalvia muškátová. Nálev z tejto bylinky sa využíva najmä pri očných ťažkostiach a listy sa tiež prikladajú na vredy či opuchliny. Šalvia muškátová sa hojne využíva v aromaterapii - vyrábajú sa z nej voňavé éterické oleje.