Magická bylina
Tradícia používania levandule siaha do čias starých Rimanov a Grékov, ktorí si bylinu hojne pridávali do kúpeľov. A to nielen pre jej úžasnú vôňu, ale aj pre liečivé účinky. Levanduľové extrakty plnili, a dodnes plnia, aj úlohu pohlcovačov pachov.

Levanduľa je aromatický vytrvalý vždy zelený poloker, ktorý dosahuje výšku 45 až 75 centimetrov. Farba jednotlivých odrôd je od bielej, cez mnoho odtieňov ružovej, až po sýto modrofialovú. Jej pôvod siaha do Stredomoria. Kvety levandule sa zbierajú tesne pred rozkvitnutím - od júna do októbra, listy sa zbierajú podľa potreby. Rozmnožuje sa buď semenami alebo odrezkami.
Liečivá sila
V liečiteľstve zohrávala levanduľa dôležitú úlohu. Jej vôňa má upokojujúce účinky, pôsobí blahodarne na spánok, proti stresu, na bolesť hlavy a pri nervovej slabosti. Levanduľový olej pomáha pri rôznych bolestiach – pomliaždeninách, aj popáleninách. Blahodarný na telo aj dušu je levanduľový kúpeľ s rozmarínom, ktorý zlepšuje krvný obeh. Nálev z levanduľových kvetov je účinný aj pri žalúdočnej nevoľnosti a nadúvaní. Tonikum pomáha pri dýchacích ťažkostiach, zápale mandlí, pri nachladnutí a teplote. Čaj z levandule podporí dobrý spánok - upokojí nervy. Už naše prababičky poznali liek z levanduľových kvetov, ktorý sa miešal s alkoholom - dnes sa na tieto účely hojne používa brandy alebo gin.
Pozitívne účinky
Levanduľa má aj ďalšie nesmierne množstvo pozitívnych účinkov na organizmus. Levanduľový olej upokojí kožu, posilní oslabené vlasy a pomôže aj v boji proti vráskam. Olej má nielen upokojujúce, ale aj protizápalové účinky. To platí aj pre levanduľové listy, ktoré je možné v malom množstve používať aj pri varení. Hodia sa k pečenému mäsu, k rybám či do zeleninových šalátov. V domácnosti je možné levanduľu používať nielen ako krásnu dekoráciu, ale aj na osvieženie ovzdušia či odpudenie molí. Najznámejším druhom u nás je levanduľa úzkolistá a širokolistá, no celkovo existuje viac ako tridsať druhov tejto magickej byliny.