
Ak práve chystáte prestavbu podkrovia, podkrovná dostavba znamená zaťaženie jestvujúcej konštrukcie domu. Aby sa príliš nezaťažila, k najpoužívanejším materiálom pri budovaní podkrovia patria ľahké materiály - drevo, montážne dosky na báze dreva, pórobetón a sadrokartón. Zo sadrokartónového systému postavíte prakticky celé podkrovie, obklady šikmých stien, priečky aj podlahy.
Podlahy v podkroví
Sadrokartónové dosky priaznivo vplývajú na klímu v miestnosti, regulujú vlhkosť vzduchu. Okrem toho sadrokartón pôsobí aj ako izolant a chráni priestor pred prehrievaním, aj pred únikom tepla. Namiesto klasických betónových mazaním na podlahe možno použiť takzvané suché podlahy. Práca s nimi je rýchlejšia, bez technologickej prestávky. Pochôdznu vrstvu podlahy je možné klásť okamžite. Suché podlahy sú ľahšie ako podlahy vytvorené mokrou cestou a dobre tlmia hluk.
Viete, že ...
V podkrovných obytných miestnostiach má byť svetlá výška - výška miestnosti od podlahy pod strop, najmenej 2300 mm. Táto minimálne požadovaná výška podkrovných priestorov musí byť v obytných miestnostiach so šikmým stropom dosiahnutá aspoň nad polovicou plochy miestnosti. Do obytnej plochy podkrovia sa započítava iba tá časť, nad ktorou je svetlá výška vyššia ako 1300 mm. Čo sa okien v podkroví týka, okrem technických a estetických požiadaviek majú strešné okná sprostredkovať najmä dobrý vizuálny kontakt s exteriérom.
Okná pod šikminami
Pred samotným osadením strešných okien v podkroví je dôležitý odborný návrh a výpočet veľkosti a počtu okenných otvorov podľa konkrétnej situácie individuálne. Principiálne však platí, že plocha presklenia má tvoriť približne 10 % plochy podlahy miestnosti. Pri plánovaní okien v podkroví je potrebné rešpektovať aj ďalší špecifický faktor, ktorým je svetlá vzdialenosť medzi krokvami šikmej strechy, nakoľko limituje šírku strešných okien. Prípadnému pocitu izolácie s vonkajším prostredím predídete napríklad osadením okien v štítových stenách, ďalšími vikierovými oknami alebo vytvorením strešnej terasy.