
Hnev má množstvo podôb – môže byť tichý, aj agresívny. Tichý hnev, hocijako sa ukrýva, sa obvykle prezradí výrazom v tvári aj bez slov. Dlhý prenikavý pohľad a stiahnuté pery sú veľavravné. Agresívny hnev, ktorý sa prejaví krikom alebo vulgárnym vyjadrovaním, urážaním, násilím či vandalizmom obvykle spôsobuje neblahé emocionálne ujmy a deštruuje vzťahy. V takýchto prípadoch je dobrá rada nad zlato. A tá znie: ak ste rozčúlení, nerobte dôležité rozhodnutia.
Čo sa deje v tele
Za hnevom sa často skrýva strach, smútok alebo pocit bezmocnosti. Negatívne emócie majú však obvykle aj neblahé fyzické následky. Pri hneve sa v tele zvyšuje pulzová frekvencia, zrýchľuje sa dýchanie a dochádza k väčšiemu prívodu kyslíka. Zvyšuje sa hladina adrenalínu v krvi, čo má za následok rýchlejšie reakcie. Sprievodným javom hnevu sú rozšírene zorničky, spomalenie trávenia, zvyšuje sa kyslosť žalúdočných štiav, hladina cukru v krvi a krvný tlak. Ak takýto stav trvá dlhšie, organizmus sa dostáva do pohotovostného stavu a následkom môže byť bolesť hlavy, búšenie srdca a pri vyššom krvnom tlaku aj infarkt.
Emocionálne ujmy
Hnev má okrem nepriaznivých zdravotných následkov aj mnohé ďalšie nepriaznivé následky - ničí vzťahy, priateľstvá, vedie k samote, k zatrpknutosti a k nenávisti. Existujú určité zásady, ktorými sa dá konfliktným situáciám, ktoré hnev spôsobuje, vyhnúť - vzdialiť sa od veci, osoby či situácie, ktorá vás rozčúlila a svoju pozornosť vedome obrátiť iným smerom. Začnite sa venovať inej činnosti - energiu si vybite pri športe alebo behom či chôdzou v prírode, zhlboka dýchajte. V hneve sa neodporúča robiť žiadne dôležité rozhodnutia. Keď sa človek upokojí, väčšinou veci vníma úplne inak a dokáže ich riešiť racionálne a s nadhľadom. Naučiť sa ovládať svoj hnev je veľká výzva, avšak pri včasnom rozpoznaní prvých príznakov sa to dá úspešne zvládnuť.