Dostatočná tepelná izolácia strechy spolu s kvalitne prevedenou vzduchotesnou vrstvou sú zárukou, že v zime nebude teplo z domu vypúšťané cez strechu von a v lete zasa nebude nutné investovať do klimatizácie. Kvalitné izolácie zabezpečia nielen príjemnú klímu v interiéri, ale aj energetickú úspornosť domu.
Strešný plášť v podkrovných priestoroch rodinného domu sa najčastejšie rieši ako dvojvrstvový, s odvetrávacou vzduchovou medzerou. Tepelná izolácia strechy a hydroizolácia spolu s parozábranou sú podstatnými vrstvami strešného plášťa, ktoré zaručia nielen skvelé bývanie v dome, ale aj úsporu energií.
Tesne pod strešnou krytinou sa nachádza izolačná fólia, ktorá plní funkciu poistnej hydroizolácie a zároveň zabezpečuje vetrotesnosť. Jej hlavnou úlohou je ochrániť tepelnú izoláciu pred dažďovou vodou. Táto fólia zároveň musí vykazovať vysokú difúznu priepustnosť, aby umožňovala únik vodných pár z vnútra konštrukcie do exteriéru.
Medzi krytinou a poistnou hydroizoláciu je malá vzduchová medzera, ktorá je z konštrukčného hľadiska tvorená latovaním, na ktorom je krytina uložená. S vonkajším priestorom je táto medzera prepojená pri odkvape a na hrebeni strechy. Prúdenie vzduchu má zabraňovať kondenzácii vodných pár a prehrievaniu strešnej konštrukcie.
Kľúčovú úlohu zohráva tepelná izolácia, ktorá môže byť umiestnená na konštrukcii krovu, medzi krokvami alebo pod krokvami. Pri novostavbe je vhodné umiestniť izoláciu na nosnú konštrukciu krovu. Nielen že sa tým zväčší vnútorný priestor a celý drevený krov zostane vizuálne priznaný, ale čo je hlavné, izolácia chráni pred tepelnými výkyvmi aj nosnú konštrukciu a minimalizuje sa riziko vzniku tepelných mostov. Veľmi bežným, i keď nie práve ideálnym riešením je umiestňovanie izolácie medzi krokvy. Nevýhodou tohto riešenia je, že drevené krokvy majú nižšiu tepelnoizolačnú schopnosť, takže vznikajú tepelné mosty. Treťou možnosťou je umiestnenie tepelnej izolácie pod krokvy. Nevýhodou tohto riešenia je zmenšenie podkrovného priestoru, na druhej strane však homogénnosť a celistvosť izolácie zamedzuje vzniku tepelných mostov. Možnosťou, ktorá eliminuje nevýhody týchto dvoch spôsobov izolovania strechy je kombinácia tepelnej izolácie umiestnenej medzi krokvami i pod krokvami.
Dôležitou podmienkou je uzavretie tepelnoizolačnej vrstvy z vnútornej strany parotesnou zábranou. Ide o fóliu, ktorej úlohou je zabrániť prenikaniu vodnej pary z vnútorného priestoru do konštrukcie strechy, kde by v dôsledku prudkej zmeny teploty dochádzalo ku kondenzácii vodných pár. K zníženiu tepelných strát môže prispieť použitie fólie s tzv. tepelným zrkadlom. Ide o parotesnú fóliu s lesklým strieborným povrchom, ktorá odráža tepelné žiarenie späť do vnútorného priestoru. Aby mohla byť parozábrana naozaj účinná, musí byť zabezpečená jej maximálna vzduchotesnosť. Kritickými miestami sú spoje jednotlivých izolačných pásov, konštrukčné prestupy, detaily v okolí strešných okien a podobne. Tesnosť sa zabezpečuje lepiacimi páskami a tmelom.
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
Od detstva Gabriela snívala o svojej dospelej budúcnosti. V myšlienkach si... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi.... viac...
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...