Aj keď je jeseň už v plnom prúde, toto ročné obdobie nám vôbec nebráni skrášľovať exteriérovú časť rodinného domu a záhradu. Čo všetko možno vyzdobiť?
Pokiaľ radi využívate pekné jesenné počasie na práce okolo rodinného domu a vo svojej záhradke, odporúčame vám venovať čas aj jej výzdobe.
Skrášlenie okrasnej záhrady si nevyžaduje žiadne komplikované zásahy. Stačí doniesť nové záhradné dekorácie, pohrať sa s rastlinkami, zobrať farby či skúsiť vytvoriť hand made dekorácie, ktoré vyzdobia celý priestor, ktorý si návštevy pri vstupe na váš pozemok hneď všimnú. Aranžmán s jesennými kvetmi či kytica sušených bylín dodajú každej záhrade šmrnc.
Priamo do okrasnej záhrady je možné zakomponovať aj lavičky. Je len na vás, či si vyberiete kovové, drevené alebo kombináciu kov a drevo. Záhradné lavice by mali byť na spevnenej časti pozemku a ideálne na takom mieste, kde nebránia rastlinám v raste. Skvelé je, keď záhradné lavice umiestnite do tienistej časti okrasnej záhrady. Pod vysoké tuje, alebo pod akýkoľvek košatý listnatý strom. Pri lavice môžete postaviť aj okrasné kvetináče so živými kvetmi. Do aranžmánov môžete použiť všetky druhy jesenných kultivarov, ktoré sú vzrastovo nižšie a majú kompaktný tvar.
Pred vchod odporúčame umiestniť starú stoličku s dekoráciami. Na starú stoličku, ktorú ošetríte ochranným náterom, môžete umiestniť dosku s nápisom vytvoreným klasickou bielou či inou farbou. Pred drevenú dosku môžete umiestniť vázu s kyticou, ktorú vytvoríte zo sušených lúčnych kvetov a zo sušených byliniek. Dekoratívna kytica so suchými rastlinami sa dá kúpiť aj v kvetinárstve. No prečo si ju nevyrobiť z byliniek a z kvetov, ktoré si vlastnoručne nazbierate? Na sušenie sú vhodné slamienky, ruže, pivonky, levandule, ostrôžky, limonky, plamenníky, gonfrémy a mnoho iných. Ak chcete predísť vyblednutiu sušených kvetov, vázu s kyticou vystavte na tmavšie miesto a nie na priame slnko. Vysušené rastlinky je možné aj jemne zalakovať, aby dekorácia vydržala čo najdlhšie krásna.
Súčasťou okrasných záhrad bývajú aj ťahavé rastlinky, ktoré sa obopínajú okolo konštrukcie a vytvárajú tak živý plot. Ak takýto živý plot nemáte, nevadí, je šanca si ho spraviť. Teraz na jeseň si najprv pripravte konštrukciu na živý plot. Môžete použiť klasické pletivo, alebo si môžete dať vytvoriť na mieru kovovú konštrukciu. Praktická je aj drevená konštrukcia, je však náročnejšia na údržbu. Na živý plot môžete použiť rôzne rastliny - klasický brečtan či červienku, známu aj ako fotínia. Medzi obľúbené popínavé rastliny patria tiež ruže, pavinič, plamienok, zemolez, vistéria, vlkovec, schizandra, pohánkovec a mnoho iných. Autor: Artazum, Foto: Shutterstock.com
STAR LIFE autor: LEA
Kiesza je nielen speváčkou a tanečníčkou, ale aj skladateľkou - piesne... viac...
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
Láskavá Ľudmila bola oddanou manželkou a vzornou matkou. Svojho manžela i dieťa... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi.... viac...
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...