Živý plot skrášli okolie domu a vytvára prirodzenú bariéru na zaistenie súkromia. Akú starostlivosť by ste mali zelenému oploteniu poskytnúť, aby bolo dostatočne husté, zdravé a aby dobre vyzeralo?
Nech ste si do svojej záhrady vybrali listnatý hrab, vavrínovec, buk lesný, ihličnatý tis, tsugu či tuju západnú, v auguste by ste týmto drevinám mali dopriať ozdravný prestrih. Aby živý plot prospieval, pri jeho údržbe je dobré dodržiavať určitý postup. Prinášame vám niekoľko základných rád od skúsených odborníkov.
„Základom je rez celého tvarovaného profilu tak, aby bolo zaistené dostatočné osvetlenie bázy (základne) kríka, teda pri plotoch vyšších ako meter režeme tak, aby sa profil tvarovania smerom k vrcholu zužoval,“ hovorí Jakub Víšek zo záhradníckeho štúdia JAMI Gardens. Dodáva, že práve august je ideálny na vykonanie druhého rezu plota, tretí je potom prípadne vhodný na prelome augusta až septembra. Zabúdať by sme nemali ani na pravidelnú a dostatočnú závlahu. Hoci k tomu spravidla nekvitnúce živé ploty nenabádajú tak naliehavo, vodu potrebujú. Vo chvíli, kedy príliš preschnú, prejaví sa to veľmi rýchlo na ich kvalite aj vzhľade. Ak váš živý plot prospieva a nejaví známky choroby, nie je potrebné ho hnojiť či používať postrek. „V opačnom prípade je možné ozdravný postrek (napríklad Kristalon + horúca soľ + vybraný prípravok proti hubovým chorobám) aplikovať priamo na list, avšak okrem dní so slnečným svitom,“ upresňuje Tomáš Peikert zo spoločnosti Compost, ktorá sa špecializuje na návrhy a realizácie záhrad. Jakub Víšek z JAMI Gardens dopĺňa, že inak stačí porast hnojiť v 2- až 3-ročných cykloch prevažne tabletovým hnojivom, a to pri jarnej údržbe.
Ak živým plotom niečo nesvedčí, je to už zmienený zlý spôsob strihu. Jakub Víšek apeluje: „Základňa musí byť vždy širšia ako vrchol. V opačnom prípade dochádza k tzv. vyholovaniu alebo tiež vyvetvovaniu, teda strate listových plôch v spodných partiách plota. Náprava potom býva hlavne pri starších živých plotoch veľmi problematická.“ Tomáš Peikert odporúča nevysádzať v blízkosti živých plotov žiadne ďalšie dreviny či traviny, ktoré by mohli vytvárať zbytočné zatienenie, alebo by mohli do živého plota nevhodne vrastať, a tak sťažovať základnú údržbu.
Náradia, ktoré sa hodí na správnu údržbu živého plota, je samozrejme viacero. Od jednoduchých záhradníckych nožníc, ktoré sa však hodia skôr na drobné zástrihy, až po modernú akumulátorovú techniku, ktorá nám prácu zefektívni a uľahčí. Patrik Truhlář zo spoločnosti Husqvarna radí: „Akumulátorové ergonomické plotostrihy môžete využívať prakticky na všetky druhy živých plotov. Maximálny priemer konára, ktorý je možné strihať akumulátorovým plotostrihom, je približne hrúbka malíčka na ruke. Tvrdé dreviny ako napríklad hraby odporúčame prestrihávať častejšie ako ostatné, tým postačí dôkladný prestrih 2x ročne.“ Medzi nesporné výhody akumulátorových výrobkov, na ktoré sa tradičný výrobca Husqvarna špecializuje, patria nízke prevádzkové náklady, tichá prevádzka a minimálna nutnosť údržby. „Pre správny chod akumulátorového plotostrihu je nutné udržovať strihacie ostrie čisté a namazané. Vhodné je na to používať mazivá v spreji. Samotné brúsenie nožníc však odporúčam prenechať na odborné servisy záhradnej techniky,“ dodáva Patrik Truhlář.
STAR LIFE autor: DERO
Ak ste sa ešte nezaradili medzi obdivovateľov seriálu Vikingovia, je čas zmeniť... viac...
STAR LIFE autor: DERO
Matt Damon a Ben Affleck sú v Hollywoode ostrieľanými hercami. Každý z... viac...
Rozhovor s osobnosťou autor: ANDREA
Skutočné príbehy autor: LADA
Láskavá Ľudmila bola oddanou manželkou a vzornou matkou. Svojho manžela i dieťa... viac...
Tipy a triky autor: BRIGIT.SK
Dabingový herec Peter Krajčovič začal dabovať ako osemročný - jeho debutom bol legendárny detský film Bambi.... viac...
Zvodná Španielka Penélope Cruz sa narodila 28. apríla 1974 v Madride a hoci študovala klasický balet a... viac...
Šarmantná moderátorka a humoristka Elena Vacvalová má rada zem, kvety, trávu, dážď a zvieratá. Záhrada je pre ňu priestor pre aktivitu aj... viac...